pondělí 3. prosince 2012

Listopad

Jelikož nastalo období, kdy se opět nechtěnými kočičkami plní nejen náš útulek, měli by všichni majitelé ale i jejich venkovní krmiči, zodpovědně zvážit kastrace kočiček.

Kastrace kočky i kocoura, jestliže se nehodláte věnovat chovu


Kastrovat či nekastrovat? To je oč tu běží! Odpověď je jednoduchá.
 

Kastrovat ANO či NE a PROČ?

 
 
Jsem kočka, jsem kočka, jsem kočka!!!Pokud jste majitel čistokrevného kočičáka, máte chovatelské ambice a zviřátko je uchovněné chovatelskou organizací, není co řešit, budete chovat čistokrevné potomky s průkazem původu a v předepsaném věku s řádnou kupní smlouvou budete koťátka prodávat dalším šťastným chovatelům. Pokud si koupíte čistokrevné kotě s PP na mazlíka, v kupní smlouvě budete mít určitě podmínku, že až kočičák dosáhne správného věku, necháte ho vykastrovat. Když si vezmete kočičku z útulku, dospělá kočka (či kocour) bude už vykastrovaná, kotě byste měli nechat vykastrovat až dosáhne správného věku či váhy. To samé byste měli udělat s kotětem darovaným od známých, sousedů či kolegů.
Rozhodně jsou nesmyslné názory typu "jen ať si náš kocourek užije" nebo "kočička musí mít alespoň jednou koťata"
 

Máte rádi vašeho kočičáka? Nechte ho vykastrovat!

Nevykastrovaná kočka se několikrát do roka mrouská a její hlasové projevy jsou více než hlučné. Nevykastrovaný kocour značkuje všechno páchnoucí močí v domě i na zahradě, toulá se, bojuje o své teritorium s ostatními kocoury, z čehož plyne spousta zranění, která je nutno veterinárně ošetřit, nehledě na zvýšené nebezpečí nákazy viry FIV a FIP, které jsou pro kočky smrtelné. Pokud nepodlehne zraněním ze souboje, může skončit pod koly auta na nejbližší silnici. Průměrný věk nekastrovaných koček a kocourů s výběhem ven jsou 2 až 3 roky. Naproti tomu kočka kastrovaná, chovaná v bytě, se může dožít 15 i 20 let. Kastrované kočičky i kocourci jsou klidnější, mazlivější, netoulají se a více přilnou ke svému člověku.

 

Kdy a jak kastrovat?

Kočičky se kastrují na nejdříve na 6 měsících věku a 3kg váhy. Odebírají se oba vaječníky a děloha malým řezem, který se během pár dní zahojí. Kocourka je nejlépe kastrovat až po dosažení dospělosti tzn. na 1 roce věku. Drobným chirurgickým zákrokem se odstraní obě varlata. Ranky se nechávají otevřené, aby se mohl odplavovat vytvářející se sekret. Ranky, které si kocourek jazykem sám ošetřuje, se rychle zahojí. Oba zákroky se provádějí při plné anestezii. Při probírání jsou kočičáci zmatení a mohou trpět halucinacemi. Nekoordinují své pohyby a lezením na vyvýšená místa by se mohli zranit. Proto je vhodné ponechat kočičáka v přepravce na klidném místě, dokud se úplně neprobere.

 
Koupání kočky jako bojové umění
 
Někteří lidé říkají, že se kočky nemusejí nikdy koupat. Že se samy olížou do čista. Že mají ve slinách jakýsi speciální enzym, který na kočku působí jako nový Cillit - rozpustí špínu a odstraní ji z kožíšku.
Tak teď ste mě ale vážně nas...Po většinu svého života jsem tomuto folklóru věřil. Stejně jako ostatní lidé, kteří něčemu slepě věří, jsem byl ochoten ignorovat všechna fakta, která svědčila o opaku - pach kočičiny v koutech garáže a špinavé skvrny lpějící na koberci u krbu.
Přijde však čas, kdy se člověk musí podívat skutečnosti tváří v tvář a přiznat si: "Tahle kočka smrdí jako latrína v cikánském táboře za parného letního odpoledne." Nastane-li takový čas u vás doma, tak jak se to stalo v mém případě, měl bych pro vás několik dobře míněných rad. Vezměte je v úvahu než chytíte kočku pod paži a zamíříte k vaně:
  1. Mějte na paměti, že ačkoli pro kočku mluví rychlost a naprostá neúcta k lidskému životu, vaší výhodou je síla. Znásobte tuto sílu vhodným výběrem bojiště. Nepokoušejte se ji koupat na otevřeném prostranství, kde vás snadno donutí, abyste ji pronásledoval. Zvolte si velmi malou koupelnu. Měří-li vaše koupelna více než půl metru čtverečního, je nejlepší vlézt do vany i s kočkou a zavřít posouvací přepážku, jako kdybyste se chtěl sprchovat. (Obyčejná igelitová plenta nestačí. Průměrná kočka nadělá i ze tří vrstev pogumovaného plátna cáry rychleji, než politik změní svou stranickou příslušnost.)
  2. Vězte, že kočka má drápy a nebude váhat odstranit vám z těla všechnu kůži. Vaší výhodou zde je chytrost, díky které víte, jak se obléci tak, abyste byl maximálně chráněn. Doporučuji kombinézu z plachtoviny zastrčenou do montérských holínek nad kolena, rukavice z ocelového pletiva, vojenskou helmu, hokejistickou masku a neprůstřelou vestu s dlouhými rukávy.
  3. Připravte si všechno předem. Až vám kočka začne prokutávat díru do neprůstřelné vesty, nebudete mít čas zaskočit si pro osušku. Napusťte předem vodu. Ujistěte se, že láhev s kočičím šamponem se nalézá za přepážkou uvnitř prostoru vany. Vyzkoušejte si, že dosáhnete na osušku, i když ležíte na zádech ve vaně.
  4. Využijte moment překvapení. Pochovejte nenuceně kočku, jako byste ji chtěl odnést k misce s večeří. (Vašeho podivného vzezření si kočka obvykle nevšimne - zpravidla se o módu vůbec nezajímá. Pokud by to přece jenom zaregistrovala, klidně ji vysvětlete, že jste se nechal najmout na laické testování výrobků firmy Adidas.)
  5. Jakmile jste jednou v koupelně, je pro přežití klíčovou otázkou rychlost. Jediným pohybem zabouchněte koupelnové dveře, vnikněte do vany, zavřete přepážku, ponořte kočku do vany a postříkejte ji sprejem. Tím začalo nejdivočejších 45 sekund ve vašem životě. Poznámka: kočka nemá držadlo.
  6. Přistupuje skutečnost, že kočičí kožich je teď plný pěny, což problém zásadně zkomplikovalo. Nepředpokládejte, že kočku udržíte na jeden zátah déle než dvě nebo tři vteřiny. Když se vám to na chvilku podaří, nesmíte zapomenout použít další dávku šamponu a splašeně ji drhnout. Po chvilce se vám vyškubne a spadne zpátky do vody, čímž se opláchne. (Národní rekord v kočičím koupání jsou tři dávky pěny, neočekávejte proto příliš mnoho.)
  7. Potom je nutno kočku usušit. Začátečníci v koupání koček vždy předpokládají, že tato fáze bude nejobtížnější, protože na tomto místě jsou lidé již unaveni a kočky dospěly k pevnému odhodlání nedat se. Ve skutečnosti je proti tomu, co jste již absolvovali, osušení jednoduché. V tomto stadiu totiž kočka pevně visí na vaší pravé noze. Vytáhnete prostě špunt z vany, sáhnete po ručníku a čekáte. (Výjimečně se ovšem kočka může vyšplhat na vaši helmu. V takovém případě je nejlepší setřást ji a přesvědčit ji, aby zase zaťala drápky v oblasti vaší nohy.) Až voda z vany odteče, sáhnete prostě s osuškou dolů a kočku vysušíte.
Po několika dnech se kočka uklidní natolik, že ji budete moci z nohy sundat. Asi tři týdny s vámi potom nebude mluvit a většinu času stráví otočena k vám zády. Může se u ní vyvinout i psychóza a její pohled bude připomínat pohled sádrové sošky.
Budete mít sklon předpokládat, že se na vás zlobí. Obvykle tomu tak není. Zpravidla jenom přemýšlí, jak příště prolomí vaši obranu a přivodí vám smrtelné zranění, až se rozhodnete ji zase vykoupat. Přinejmenším však teď smrdí podstatně méně.nebo "vždyť je to nehumánní a proti přírodě". Váš milovaný kocourek obskočí všechny nekastrované kočky sousedů v okolí. Každá z těch kočiček může mít v jednom vrhu běžně 6 koťat i 3x ročně. Na jednu kočku tak připadá 18 koťat za rok !!! Vynásobte si to počtem koček v revíru vašeho kocourka a vyjde vám kolik koťat dokáže takový kocour za rok zplodit. Kolik z těch koťátek skončí pod koly aut, kolik v nejbližším rybníku a kolik jich zvládnou pojmout útulky? Myslíte, že pouštět koťata v krabici po vodě, nebo je odkládat v lese, případně na kolejích či u silnice je humánní a v souladu s přírodou?
Je také nesmysl, že kočka musí mít alespoň jednou za život koťata. Kastrací kočičky vyloučíte riziko rakoviny vaječníků a dělohy a výrazně snížíte možnost onemocnění rakovinou mléčné žlázy. Kastrace vás bude stát rozhodně méně peněz a starostí, než jeden vrh koťat, o které byste museli do tří měsíců věku pečovat, zajistit jim veterinární ošetření a následně jim najít nové domovy. Navíc ušetříte několik málo teplých pelíšků pro ty nešťastníky v útulcích čekající na láskyplnou péči.

 


Najdi ptáčka!....kočičí vtip.....kočičí vtip....kočičí vtip....kočičí vtip....
Na policejní stanici zvoní telefon. Policista ho zvedne a ze sluchátka se ozve jemným hláskem: "Prosím vás, okamžitě k nám přijedte, k nám se vloupala kočka!" "Ale paní, to nebude tak zlé…" "Jaká paní? Ty idiote! - tady kanárek!!"

Žádné komentáře:

Okomentovat