Čokoláda: Obsahuje nebezpečné látky, které psi a kočky a hlodavci nedokážou rychle z těla vyloučit, při jejich hromadění dochází k poruchám srdečního rytmu. Nepoužívejte čokoládu jako pamlsek ani nekupujte psí pamlsky s chutí a vůní čokolády. Už polovina stogramové tabulky čokolády je smrtelná pro zdravého psa střední velikosti! Při náhodném sežrání většího kusu čokolády nutno volat veterináře.
Káva a kofeinové nápoje: (coly, energetické drinky) Příznaky otravy jsou zvracení, průjem, neklid, vyšší krevní tlak, poruchy srdečního rytmu až křeče. Ke smrti může dojít při křečích, vyčerpáním nebo selháním oběhové soustavy.
Avokádo: Je smrtelně jedovaté pro ptactvo, zdraví škodlivé i ostatním zvířatům.
Hrozny a rozinky: Jsou prudce jedovaté pro psy, kočky a fretky, nebezpečné i pro ptáky, hlodavce a plazy.
Nezralé a chemicky ošetřené ovoce: Způsobuje podráždění žaludku, průjmy, dehydrataci.
Pecky ovocných stromů: (meruňky, broskve, švestky, trnky, třešně, višně, jadérka jablek) Mohou zavinit udušení a blokádu střev. Látky ze semen uvnitř pecek způsobují prudké křeče, poruchy srdečního rytmu a smrt.
Makadamové ořechy: Způsobují u psů třesy, otoky kloubů, vysoké horečky, zvracení.
Mandle: I v malém množství jsou nebezpečné pro všechna zvířata, smrtelné pro hlodavce.
Kaštany: (plody jírovce maďalu, tzn. kaštan koňský). Jsou nebezpečné pro hlodavce. Hlodavcům se nedoporučuje dávat ani kaštany jedlé.
Muškátový oříšek: Způsobuje křeče, ztrátu vědomí, smrt.
Syrové brambory, slupky (a celá rostlina): Jsou jedovaté, vařené jsou špatně stravitelné.
Nezralá rajčata: Jsou jedovatá, u zralých při požití malého množství riziko není.
Česnek a cibule: Nebezpečné až toxické, způsobují rozpad krvinek, ohroženy jsou hlavně kočky, ale i psi, otrava česnekem je možná i u koní. Příznaky nastupují až po několika dnech, jsou to bolesti břicha, průjem, dušnost, zrychlený tep, apatie.
Med: Není toxický, ale někteří jedinci mohou být alergičtí na včelí produkty. Nepodávat mláďatům.
Sůl: Smrtelná dávka pro psy je 4g na 1kg tělesné hmotnosti, pro kočky méně. Dochází k selhání ledvin nebo poškození mozku, projeví se až za 1-2 dny.Velký obsah soli je v modelovacích hmotách (plastelínách). Náhradní sladidlo xylitol a potraviny, které ho obsahují.
Mléko: Není toxické, ale nesmí se dávat ježkům ani mláďatům savců jako náhrada za mléko mateřské. Může způsobit průjmy, koliky až úhyn.
VONNÉ ESENCE, OLEJE, VÝPARY
Tea tree oil (čajovníkový olej): Po požití je smrtelně nebezpečný pro kočky a zřejmě i pro jiná zvířata. Nedoporučuje se k ošetřování ran, kdy hrozí možnost olízání, může způsobit i alergické reakce.
Mentol, eukalyptus, mátová silice, limonen a linalol, citronelová silice, skořicová silice a další (oleje do aromalamp): Při požití vyvolávají zvracení, průjem, ospalost, křeče.
Teflon: Výpary jsou smrtelně nebezpečné pro ptáky, dochází k okamžitému úhynu během několika minut. Vznikají zahříváním pánví, remosek, žehliček, žehlících prken, některých fénů a kulem. Klec nesmí být v místnosti, kde se tyto předměty používají, otevřené okno a zapnutá digestoř nestačí.
CHEMICKÉ PROSTŘEDKY OBSAHUJÍCÍ JEDOVATÉ A ŠKODLIVÉ LÁTKY
- lepidla
- modelovací hmoty
- barvy, ředidla, rozpouštědla
- osvěžovače vzduchu, vůně, parfémy, deodoranty
- vosk, svíčky, lampový olej
- desinfekční prostředky (savo)
- mýdla, šampony, zubní pasty, krémy, kosmetika atd.
- čistící prostředky (saponáty, leštěnky, okeny, čističe odpadů, wc čističe, čističe obuvi, …)
- přípravky proti molům, mravencům a jinému hmyzu (i mucholapky)
- přípravky k hubení hlodavců a slimáků
- přípravky proti blechám a klíšťatům
- hnojiva a postřiky (může být kontaminovaná i hlína v květináčích)
- léky včetně vitamínových přípravků a doplňků stravy
- (nikdy nepodávejte zvířatům žádné léky bez konzultace s veterinářem, např. ibuprofen je pro kočky smrtelně jedovatý, psům působí trvalé zdravotní potíže)
- tabákové výrobky
- jedovaté rostliny a houby
- baterie (při rozkousání hrozí poleptání)
- nemrznoucí kapaliny (jsou smrtelně jedovaté)
- benzín, nafta
- posypová sůl a rozmrazovače
- bazénová chemie (nutno zabránit i pití vody z bazénů)
- přípravky pro péči o akvária a zahradní jezírka
- podpalovače pro grilování, sirky
- inkousty, tonery, barvy do tiskáren (pozor i na rozkousání propisek)
- Preventivně zamezit přístupu zvířat k nebezpečným látkám.
- Nezavírat zvířata do garáží, sklepů, zahradních domků, a to ani krátkodobě.
- Nepřelévat a nepřesypávat nebezpečné látky do jiných obalů, mohlo dojít k záměně s nápoji a potravinami.
- Zvířata, která nemají možnost úniku (v klecích, teráriích, akváriích), nenechávat v místnostech, kde hrozí hromadění výparů (teflon, ředidla, výfukové plyny, postřiky) nebo únik plynu či spalin.
PRVNÍ POMOC
Zásadně nic neaplikujte zvířatům, která jsou v bezvědomí nebo mají nervové příznaky a křeče. Zajistěte, aby se zvíře nezranilo a neprochladlo (při omývání).
Vždy konzultujte s veterinářem!!!
- Při nadýchání toxických a dráždivých látek dopravte zvíře na čerstvý vzduch, ale nenechte ho chodit. Vypláchněte mu tlamu případně čenich vodou.
- Při zasažení očí žíravinou ihned vyplachujte proudem tekoucí vody (minimálně 10 minut), oční víčka rozevřete i násilím. Dbejte na to, aby při výplachu nestékala voda do druhého oka. Nepoužívejte žádné látky k neutralizaci.
- Při styku žíraviny s kůží oplachujte proudem vlažné vody 10-30 minut; nepoužívejte kartáč, mýdlo ani neutralizaci, poleptané části kůže překryjte sterilním obvazem, nepoužívejte masti ani jiná léčiva.
- Při styku jiných nebezpečných látek s kůží (ředidla, benzín apod.), pokud nedošlo k poranění kůže, omyjte postižené místo velkým množstvím vlažné vody, je vhodné použít i mýdlo, mýdlový roztok nebo šampon.
- Při požití žíraviny nikdy nevyvolávejte zvracení, hrozí protržení jícnu i žaludku! Okamžitě vypláchněte tlamu vodou a dejte vypít 2-5 dl chladné vody, ne více. Nepoužívejte perlivé vody. K pití se postižené zvíře nesmí nutit, zejména má-li již bolesti v tlamě nebo v krku. Sami nepodávejte aktivní uhlí. Nedávejte zvířeti žádné jídlo.
- Při požití všech toxických látek neprodleně volejte veterinárního lékaře a doporučí-li to, vyvolejte zvracení. Ovšem jen u zvířete, které je při vědomí a nemá křeče, a to do 1 hodiny po požití látky. Zvracení nevyvolávejte, pokud se jedná o lepidla nebo látky vytvářející pěnu.
Dejte zvířeti vypít asi 0,5-2 dl (podle velikosti zvířete) vlažné vody s několika kapkami tekutého mýdla s 2-5 rozdrcenými tabletami aktivního uhlí (dle velikosti zvířete). Větší množství vody nedávejte, mohlo by vážně zhoršit situaci. K vyvolání zvracení je možno podat vlažnou slanou vodu nebo 3 % roztok peroxidu vodíku. Ihned nebo co nejdříve, (pokud je zvíře při vědomí a může polykat) podejte cca 5-20 (podle velikosti zvířete) rozdrcených tablet aktivního uhlí rozmíchaných ve vodě, nezávisle na tom, zda se zvracení podařilo vyvolat! Neprodleně zajistěte transport zvířete k veterináři.
Podrobné vysvětlení, proč jsou konkrétní látky toxické a co v těle zvířete způsobují, najdete zde: https://cit.vfu.cz/vettox/list.php?art=7&cat=11&lng=cz
V případě, že bylo zvíře otráveno úmyslně (návnada v parku, hozená do zahrady)
- ihned volejte policii
- nahlaste to na městském úřadě,
- trvejte na zveřejnění varování na webu města, v městském rozhlase, zpravodaji
- informujte všechny veterináře v okolí
- varujte ostatní chovatele:
- vylepte letáčky v místě, kde k otravě došlo, ve zverimexech
- oznamte to kynologickým organizacím a útulkům
- šiřte zprávu po facebooku
- požádejte o zveřejnění tisk, televizi
- umístěte varování do Mapy nebezpečí: http://www.vyletsepsem.cz/upozorneni
Přečtěte si také:
Jak předejít útěku a ztrátě psa
http://www.facebook.com/notes/ztracení-a-nalezení-mazlíci-z-ms-kraje/jak-předejít-útěku-a-ztrátě-psa/150269691810622
Postup při ztrátě (nálezu) psa v Moravskoslezském kraji
http://www.facebook.com/notes/ztracení-a-nalezení-mazlíci-z-ms-kraje/postup-při-ztrátě-nálezu-psa-v-moravskoslezském-kraji/140490816121843
Žádné komentáře:
Okomentovat