V prostředí, ve kterém jsou kočičky nuceny žít - plísně, prach a zima, je naprosto nevhodné, a tak se není co divit, že kočičky onemocní. Trpí častými zaněty dýchacích cest, záněty očí, záněty ledvin. Dochází k úrazům. Takové kočičky je potřeba neprodleně začít léčit. Dostávají antibiotika a vitamíny. Je velmi nutné navštívit veterináře.
Očkováním předejdete různým kočičím nemocem!!!
Vakcinují se pouze zdravá zvířata!!!
Zásadou před vakcinací je provézt základní vyšetření, jako je měření teploty, kontrola sliznic, mizních uzlin a poslech hrudníku. Při zjištění jakékoliv odchylky se zvíře nevakcinuje, protože by se tím zhoršil jeho zdravotní stav a snížila by se účinnost vakcíny. První očkování je potřeba za tři týdny zopakovat - revakcinovat. Poté se očkuje vždy jednou ročně.
Existuje přinejmenším 6 různých druhů střevních parazitujících u koček. Dokonce i kočky žijící pouze v domácnostech mohou pozřít vajíčka červů a infikovat se. Jak?Vajíčka červů jsou kontaminovanou půdou přenášena a chovatel si je může přinést do bytu na botách. A kočky, jak je známe, tak milují očichávání a olizování všeho, co pochází z venku!!! Někteří červi jsou poměrně častí - patří k nim například tasemnice Dipilydium caninum, která dorůstá délky okolo půl metru. Jiní červi, jako jsou měchožilové, jsou méně častější a mnohem menší. O to více jsou nebezpeční pro lidské zdraví. Venkovní kočky je nutno odčervovat jednou za čtvrt roku.
Vakcinační schéma (vždy 2 vakcinace)
- od 8. týdne věku - Leucorifelin
- 11 - 12. týden věku - Leucorifelin
- nebo 12. týden věku - Quadricat vč. vztekliny
- revakcinace jednou ročně vakcínou Quadricat
Vakcína kombinovaná vč. vztekliny např. Quadricat (od 3měsíců věku)
panleukopénie, herpesviróza, kaliciviróza, vzteklina, revakcinace po roce.
Kočičí infekce a vakcinace koček:
- infekční panleukopénie koček
- infekční rinotracheitida a kaliciviróza koček
- virová leukémie koček
- chlamidióza koček
- vzteklina - 1x ročně (dle zákona) povinné
Vakcinace proti dalším chorobám:
- vakcína proti mickrosporum canis - Biofel M Plus
- plísňová onemocnění u koček,preventivná i léčebně vakcína proti FIP -Primucell
- vakcína proti virové leukémii koček - Purevax
Důležité!!!
- vakcinovat pouze zdravá zvířata
- minimální věk při první vakcinaci 8 týdnů (před 8. týdnem možný přetrvávající účinek mateřských protilátek)
- revakcinační interval mazi vakcínou 2 - 4 týdny
- odčervení minimálně 8 dní před vakcinací
- možná reakce na vakcínu
- při výskytu reakce porada s veterinářem
- po vakcinaci asi 14 dní nevystavovat zvíře zátěži
Toxoplazmóza
Člověk se nejčastěji nakazí syrovým králičím masem. Doporučuje se ho proto před požitím zmrazit. Dalším významným zdrojem nákazy je syrové hovězí maso. Od kočky se můžete nakazit pouze z jejího trusu a to až druhý den po vykonání potřeby. Pokud trus odstraňujete denně, nebezpečí nehrozí.
Leptospiróza
Je to závažná nemoc přenosná ze zvířete na člověka. Kromě psů ji přenášejí hlavně drobní hlodavci či prasata. Inkubační doba leptospirózy je tři týdy, poté se objeví bolesti hlavy a svalů, zánět spojivek. Po několikadenním uklidnění se může objevit znovu, v podobě zápalu mozkových blan. Těžší průběh je znám pod názvem Weilova choroba, vyznačující se selháním ledvin a jater.
Chlamydióza
Je onemocnění přenosné z kočky na člověka. Jde o onemocnění dýchacích cest, u člověka většinou probíhá jako mírný zánět spojivek, ale může mít i chřipkový průběh. Léčba se provádí běžnými antibiotiky.
U všech onemocnění, tedy i těch, jež lze dostat od zvířat, platí, že nejvíce jsou ohroženi jedinci s oslabenou imunitou, to znamená děti, starší lidé a nemocní.
Hodně zdraví Vašim kočičkám přejí
Kočky Bruntál o.s.,
Žádné komentáře:
Okomentovat